Today, one of those stores was pretty impressive. King Soopers.
I spent $12.67. That would have been a lot less except that I hadn't eaten, so I decided I wanted some crackers and cheese, and I bought drinks for everyone.
My purchases:
- 4 boxes of spaghetti
- 4 boxes of rotini
- 6 boxes Rice a Roni
- 2 boxes Pasta Roni
- 1 24 oz. jar Pace
- 1 box Wheat Thins
- 2 bottles Fuze
- 1 bottle flavored water
- 8 oz cheese
- 1 package tortillas
- fingernail clippers
Skipping the cheese, tortillas and nail clippers would have cut that cost roughly in half (those three items cost $5.86) Alas, I can't go just purchasing sale items, sometimes I do have other things I need to get.
You did way better than I but I splurged on dried fruit and some nuts to put in our breakfast oatmeal and I was picking up special veggies to make Virus Killing Soup.
ReplyDeleteI bought apples and strawberries on sale yesterday at the near by store. It was around $12. Such is life when almost all food is shipped a distance to get here.
ReplyDeleteAs much as I try to shop just the sale items, there are definitely times when you just have to get other things. I keep in mind, too, that sometimes the gas needed to visit multiple places has an associated cost, too.